Plotkowanie w miejscu pracy
Według badań agencji rekrutacyjnej Accountemps aż 23% pracodawców przyznaje, że irytuje ich plotkowanie w miejscu pracy. Zdarza się, że przez pomówienia pracownicy chcą zdyskredytować kolegów.
2015-12-09, 09:45

Po pierwsze niszczy to komunikacje w grupie i atmosferę, po drugie zabiera czas pracy, a tym samym zmniejsza produktywność pracowników. Dlatego pracodawcy powinni walczyć z plotkami w miejscu pracy, aby ich firma była przyjaznym miejscem dla każdego pracownika.

A z kolei z badań Sedlak&Sedlak wynika, że 34% pracowników marnuje czas przeznaczony na pracę plotkując. Pracownicy plotkują nie tylko na temat innych osób, ale także sytuacji w firmie. Już taka nasza ludzka natura - chcemy wiedzieć co się wokół nas dzieje. Jeśli nie mamy jakiejś informacji to dopowiadamy ją sobie, walcząc w ten sposób z niepokojem dotyczącym naszej przyszłości. Czasem plotkujemy dla rozrywki, szukając po prostu sensacji. Rozsiewamy pogłoski głównie o awansie czy podwyżce innych pracowników, zwolnieniu się jakiegoś stanowiska czy zachowaniu współpracowników podczas imprezy firmowej.

Czy da się wyeliminować plotki w miejscu pracy?

Najbardziej znanym przykładem osoby, która odważyła się walczyć z plotkami w miejscu pracy jest Sam Champan - menadżer w amerykańskiej firmie związanej z PR -  jego historia opisana w książce “Drogowskazy dla duszy” pokazuje nie tylko, jak walczyć z plotkami w miejscu pracy, ale także jakie korzyści to przynosi. Sam Champan posunął się do radykalnego rozwiązania - zabronił plotek w miejscu pracy, a osoby, które nie dostosowały się do polecenia - zostały zwolnione. Ale zgodnie ze słowami “bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć w świecie” (Gandhi) - metamorfozę zaczął od siebie. Jeśli zdarzyło mu się powiedzieć coś negatywnego o swoich pracownikach osobom trzecim, informował ich o tym, tłumacząc im, co nie odpowiada mu np. w ich podejściu do pracy.

Ale czy zwalnianie pracowników za plotkowanie jest jedynym rozwiązaniem?

Oczywiście są inne metody. Prawdopodobnie nie uda się zupełnie ich wyeliminować, ale jest duża szansa na ich minimalizację, a co za tym idzie - zbudować większe zaufanie w swoim zespole. Po pierwsze warto zaznaczyć, że plotki nie są akceptowane w miejscu pracy - nieważne czy dotyczą sytuacji w firmie czy życia prywatnego. Należy zwrócić uwagę, że firma nie jest miejscem do przeprowadzania rozmów dotyczących życia osobistego. Warto sprawdzić, czy kłamliwa pogłoska dotycząca działalności firmy nie jest spowodowana chęcią działania na szkodę firmy.

Jak walczyć z plotkami w firmie? Porady dla pracodawcy

  1. Dobrze poinformowany pracownik - kiedy pracownicy wiedzą, co się dzieje w firmie, nie muszą się domyślać. Dobrym rozwiązaniem jest np. platforma informacyjna wewnątrz firmy czy system Intranet.
  2. Bądź otwarty i szczery - jeśli z jakiegoś powodu nie możesz udzielić informacji pracownikom, poinformuj ich o tym. Obiecaj, że udzielisz informacji, gdy otrzymasz więcej szczegółów. I dotrzymaj słowa!
  3. Zachęcaj do współpracy, nie rywalizacji - może i rywalizacja mobilizuje pracowników do większej efektywności i kreatywności, ale badania dowodzą, że jeszcze bardziej wzrastają te kompetencje, kiedy współpracują. Mogą liczyć na swoje wzajemne doświadczenie i pomoc, co buduje dobrą atmosferę w miejscu pracy.
  4. Zapobiegaj im - Alex Saez z Demand Media podaje jeszcze jedno rozwiązanie problemu. Uważa, że to sami rekruterzy powinni sprawdzać czy potencjalny pracownik ma problem z plotkowaniem. Jak to zrobić? Zapytać, jak radzą sobie z rozwiązywaniem konfliktów, komunikacją i plotkami w miejscu pracy. Ważne jest też sprawdzenie referencji,  aby upewnić się, że potencjalny pracownik jest profesjonalny i dojrzały.
  5. Więcej zadań - z kolei J. Mariah Brown proponuje dać pracownikom więcej zadań do wykonania. To ryzykowne posunięcie, ale może warto się zastanowić czy plotkowanie w firmie nie wynika z tego, że pracownicy są znudzeni? Nie chodzi przecież o to, by dawać dodatkową pracę, której pracownicy nie będą w stanie wykonać, ale zadbać o to, żeby ich obowiązki dawały im satysfakcję i wypełniały czas w odpowiedni sposób.

Jak walczyć z plotkami? Porady dla wszystkich

  1. Bądź asertywny - warto odważnie mówić, że nie jesteśmy zainteresowani plotkowaniem. Stanowcza, ale kulturalna  odmowa jest jasnym sygnałem, że nie robią na nas wrażenia tanie sensacje.
  2. Zmień temat - jeśli ktoś zaczyna w naszej obecności rozsiewać plotki, możemy spróbować zmienić temat rozmowy. To zazwyczaj skuteczna strategia, pozwala podtrzymać rozmowę bez konieczności wchodzenia na grząski grunt.
  3. Ignoruj - być może zostaniesz przez to nielubiany i uznany za niechętnego do rozmów, ale przynajmniej będziesz czuć się komfortowo, że nie dałeś się wciągnąć w plotkowanie. Z drugiej strony jeśli dochodzi do oczerniania innych warto zwrócić uwagę. W takim przypadku milczenie jest przyzwoleniem na obgadywanie.
KONTAKT / AUTOR
Marta Bober
PR Manager
Smart MBC
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.