Outsourcing – czy warto z niego korzystać?
Outsourcing – rozwiązanie, które przyszło do nas z Zachodu i jest tam niezwykle popularne. W Polsce jest ono stosunkowo młode jednak i w naszym kraju jest coraz chętniej stosowane przez firmy z najróżniejszych branż. Co oznacza to obcobrzmiące słowo i skąd wzięła się jego popularność?
2015-12-16, 10:28

Outsourcing, to angielskie słowo, które oznacza zlecenie wykonania części zadań, projektów i funkcji firmie zewnętrznej. Ma to na celu zwiększenie wydajności i podniesienie jakości wykonywanej przez przedsiębiorstwo pracy. Skorzystanie z możliwości, jakie oferuje outsourcing jest szczególnie brane pod uwagę w sytuacji, gdy firma się rozrasta i nagle pojawia się potrzeba dodatkowych rąk do pracy. Drugim powodem może być fakt, że firma jest za mała i nie ma powodu, by zatrudniać na cały etat konkretnych pracowników, np. księgowego. Wówczas może zlecić tę część pracy innej, wyspecjalizowanej firmie.

Często korzysta się z outsourcingu także wtedy, gdy firma dostaje duże zlecenie lub zyskuje ważnego klienta i pomoc potrzeba jest tylko na czas wykonywania konkretnego zlecenia. Gdy okazuje się, że firma potrzebuje nagle kilku specjalistów od spraw księgowości lub Public Relations może oczywiście rozpocząć poszukiwania kandydatów na własną rękę. To jednak wymaga czasu i doboru odpowiednich środków czy narzędzi. Zlecenie wykonania konkretnego zadania firmie zewnętrznej pozwala go zaoszczędzić. Daje także pewność, że interesy firmy są w rękach profesjonalistów.

Decyzja o  skorzystaniu z usług firmy specjalizującej się w danym zagadnieniu to dla naszej firmy gwarancja dobrze wykonanej pracy. Oznacza to też, że nie musimy przeprowadzać procesu rekrutacyjnego oraz wdrażać nowego pracownika w zasady działania firmy. Dzięki temu, że nowe obowiązki przejął zespół specjalistów, dotychczasowi pracownicy mogą skupić się na swojej pracy i nie obawiać się, że zostaną na nich nałożone nowe obowiązki wykraczające poza zakres ich kompetencji.

Co więcej, korzystając z pomocy firmy zewnętrznej, nie ponosimy kosztów związanych z zatrudnieniem specjalistów na pełen etat. Dodatkowo, z usług takiej firmy możemy skorzystać zawsze niezależnie od pory roku i w związku z tym mamy pewność, że powierzona im praca zostanie wykonana na czas bez względu na letnie urlopy czy zwolnienia chorobowe pracowników. Nie ponosimy także kosztów związanych z utrzymywaniem pracownika zatrudnionego na etat w okresie kiedy jest mniej pracy.

Z outsourcingu możemy korzystać wtedy, gdy potrzebna jest nam dodatkowa pomoc w wykonaniu danego zlecenia. Zatrudniamy wtedy firmę specjalizującą się np. w finansach, kwestiach prawnych lub informatycznych. To jednak nie cały zakres działalności takich firm. Można skorzystać z ich usług także szukając nowych pracowników.

Firmy zajmujące się profesjonalną rekrutacją mają w swoich bazach dane bardzo wielu kandydatów o różnych profilach. Oznacza to, że są w stanie znaleźć naszej firmie optymalnego kandydata na konkretne stanowisko w bardzo krótkim czasie, dzięki czemu nie musimy sami przeprowadzać rozmów kwalifikacyjnych i spotykać się kandydatami. Firma outsourcingowa sama zaproponuje nam profile dopasowanych do potrzeb stanowiska pracowników.

Firmy, które nie zdecydowały się na skorzystanie z usług firm outsourcingowych jako jeden z powodów podają obawę przed oddaniem spraw firmy w obce ręce. Oczywiście, wynajęcie takiej firmy wiąże się z przekazaniem jej niektórych danych dotyczących  naszej firmy dlatego przed skorzystaniem z jej usług trzeba koniecznie dowiedzieć się jak najwięcej na jej temat – najlepiej zrobić research wśród firm o podobnym profilu. Nie należy także zapominać, że powierzenie części obowiązków firmie zewnętrznej, nie zwalnia nas z konieczności kontrolowania i nadzorowania wykonywanej przez niej pracy.


KONTAKT / AUTOR
Marta Bober
PR Manager
Smart MBC
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy