Wynagrodzenie na start - czego możesz się spodziewać?
Każdy kiedyś rozpoczynał swoją pierwszą pracę. Z pewnością do dziś pamięta te nerwy, stres i wielką niewiadomą, co go spotka w nowym miejscu.
2016-04-20, 10:45

Takie uczucia towarzyszą przy każdej zmianie pracodawcy, ale te pierwsze najbardziej się pamięta. Początki w końcu są trudne. Nie dość, że sami nowi ludzie dookoła to jeszcze ta niepewność, czy na pewno się odnajdziemy i sprawdzimy w powierzonych nam zadaniach.

Pierwsze kroki w branży docelowej są bardzo ważne. Przede wszystkim nasza wiedza zostaje skonfrontowana z rzeczywistymi potrzebami firmy, procesami, jakie w niej zachodzą i sposobem działania. Trudności mogą wynikać z długiego okresu przystosowywania się.

Niemniej ogromną motywację daje świadomość, że za chwilę dostanie się pierwszą wypłatę. Pieniądze są istotnym aspektem przy podejmowaniu jakiejkolwiek posady, dlatego warto przyjrzeć się, jak młodzi ludzie z mniej niż rocznym doświadczeniem zarabiali w 2015 roku.

Badanie przeprowadzone przez portal wynagrodzenia.pl wskazuje, że świeżo upieczeni pracownicy zarabiali przeciętnie 2 600 zł brutto. Przy tym 25% osób, które miały najniższe pensje, dostawało 2 040zł brutto, a 25% najwięcej zarabiających 3 500 zł. Trzeba jednak pamiętać, że od tych kwot zostają odjęte ubezpieczenia, a sumy, które realnie dostawali pracownicy są nieco niższe.

Takie różnice mogą wynikać z zapotrzebowania pracowników na konkretne stanowiska oraz ich rentowność. Niektóre posady są wyżej płatne, bo i praca, która zostaje wykonana przynosi większe przychody przedsiębiorstwu. Badanie wykazało, że najlepiej zarabiają programiści, inżynierowie budowlani i księgowi. Z kolei najmniej pracownicy fizyczni oraz sprzedawcy. To argumentuje fakt, że najbardziej opłacalne dla kandydatów do pracy stają się branże IT i bankowość, z kolei najmniej handel oraz usługi.

Dużo wyższe pensje dla młodych pracowników oferowały korporacje. Mikroprzedsiębiorstwa płaciły średnio 2 200 zł brutto w 2015 roku, z kolei większe firmy około 3 000 zł. Na tym polu przegrały również organizacje z polskim kapitałem. Badanie wykazało, że oferowały one o 17% mniej niż firmy z kapitałem zagranicznym.

Niektóre branże, jak i stanowiska ze względu na swoją specyfikę są bardziej dochodowe dla pracownika niż inne. Jednakże to wcale nie oznacza, że każdy z nas jest stworzony do pracowania w takim zawodzie. Trzeba robić to, co sprawia nam przyjemność, ponieważ wraz z doświadczeniem wynagrodzenie zwiększy się, a różnice, które można dostrzec na starcie będą się zmniejszać. Natomiast przyjemność z wykonywanych obowiązków zostanie.

Źródła: 

http://wynagrodzenia.pl/artykul.php/typ.1/kategoria_glowna.503/wpis.3356

KONTAKT / AUTOR
Marta Bober
PR Manager
Smart MBC
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy