5 powodów dla których praca dorywcza jest dobrą alternatywą
Umowa zlecenie czy umowa o dzieło często odbierane są negatywnie i omijane przez pracowników. Podjęcie decyzji o danej formie zatrudnienia wiąże się z aktualną sytuacją życiową oraz posiadanym doświadczeniem zawodowym. Dlaczego praca dorywcza nie jest tak straszna, jak ją malują?
2015-10-08, 08:32

1. Elastyczność godzin pracy – umowa zlecenie czy umowa o dzieło wiążą się z zaletą, jaką jest możliwość dopasowania godzin pracy do swoich potrzeb. Są one dobrym rozwiązaniem dla uczniów i studentów, którzy chcą pogodzić naukę z pracą i nie zaniedbywać swoich obowiązków w obu przypadkach. Plany zajęć na uczelniach czy w szkołach średnich rzadko kiedy pozwalają na pracę na pełnym etacie. Studenci mogą zdecydować się na pracę dorywczą i pracować w różnych godzinach, tak, by nie tracić obecności na obowiązkowych zajęciach.

2. Możliwość nawiązania współpracy z różnymi zleceniodawcami – przykładem mogą być chociażby osoby, które stawiają pierwsze kroki jako dziennikarze, graficy czy architekci. Taka forma pracy pozwala na kontaktowanie się z różnymi firmami i tworzenie dla nich różnego rodzaju projektów, czy dzieł. Nawiązane w ten sposób relacje mogą zaowocować w późniejszym życiu zawodowym. Po ukończeniu studiów czy odpowiednich kursów wzrasta atrakcyjność na rynku pracy i dzięki temu wcześniejsze relacje mają szansę przerodzić się w bardziej rozbudowane i wymagające większej wiedzy i doświadczenia inicjatywy.

3. Brak długoterminowych zobowiązań i duża swoboda – punkt ten bez wątpienia należy do zalet, jednakże nie należy tego rozumieć w ten sposób, że osoby pracujące dorywczo mają przyzwolenie na zaniedbywanie obowiązków czy nieodpowiedzialne zachowania. Chodzi tutaj bardziej o to, że na osobach pracujących na umowę zlecenie czy umowę o dzieło przeważnie nie ciążą długoterminowe projekty czy zadania, z których koniecznie muszą się wywiązać.

4. Zastrzyk dodatkowej gotówki – praca dorywcza niejednokrotnie jest dodatkowym dochodem, który służy podreperowaniu studenckiego lub domowego budżetu. Często decydują się na nią osoby, które chcą wesprzeć się finansowo podczas studiowania w innym mieście, aniżeli miejsce zamieszkania. Drugą grupą, która decyduje się na pracę dorywczą są osoby, które już pracują, ale chcą zyskać dodatkowe fundusze. Każda osoba, która chce uzupełnić swoje finanse powinna pomyśleć o pracy dorywczej.

5. Poznanie rynku pracy i zdobycie pracowniczego obycia – początki bycia pełnoetatowym pracownikiem niekiedy bywają bardzo trudne. Czasami zderzenie z powierzonymi obowiązkami bywa bolesne, a liczba zobowiązań, z których będziemy rozliczeni narasta w szybkim tempie. Jak sobie z tym poradzić i załagodzić sytuację? To proste – zbadaj wcześniej warunki panujące w branży, do której chcesz się dostać. Chcesz być księgową w międzynarodowej korporacji? Postaraj się o pracę dodatkową w firmie i naucz się jak najwięcej! Kto wie, może pracy z dorywczej przejdziesz na cały etat i spełnisz swoje marzenia?

 

 

KONTAKT / AUTOR
Marta Bober
PR Manager
Smart MBC
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy