Czym są i do czego służą testy psychometryczne?
Testy psychometryczne to nowoczesne narzędzia wykorzystywane w HR. Pozwalają pracodawcom na poznanie kompetencji i stylu zachowania pracownika, tempa uczenia się nowych rzeczy, czy umiejętności współpracy w zespole.
2015-10-28, 11:28

Są dużym i coraz częściej niezbędnym wsparciem dla pracy rekrutera. Główną korzyścią, wynikającą z wykorzystania narzędzi psychometrycznych w procesie rekrutacji jest zmniejszenie ryzyka niedopasowania pracownika do określonego stanowiska, a tym samym zmniejszenie kosztów i oszczędność czasu podczas selekcji i rekrutacji kandydatów.

Narzędzia psychometryczne ułatwiają pracodawcom dopasowanie pracownika do odpowiedniego stanowiska. Dzięki wykonanej analizie, można poznać mocne strony swojego pracownika oraz obszary, które wymagają dalszego rozwoju.

Analiza psychometryczna pozwala przewidzieć, jak dany pracownik sprawdzi się na danym stanowisku, w jaki sposób reaguje w sytuacjach kryzysowych i czy potrafi samodzielnie wyciągać wnioski. Dzięki analizie można sprawdzić, jak szybko pracownik przyswaja nową wiedzę i zdobywa nowe umiejętności.

Przeprowadzanie testów przy rekrutacji wpływa ponadto na budowanie pozytywnego wizerunku firmy jako pracodawcy, czyli tzw. employer branding. Firma, która decyduje się na długi proces rekrutacji i wykorzystanie narzędzie psychometrycznych może uchodzić w oczach kandydatów jako profesjonalna, a stanowisko, o które się ubiegają, wyda się im bardziej atrakcyjne. Dzieje się tak, przede wszystkim dlatego, że narzędzia te kojarzą się z zaawansowanymi i nowoczesnymi działaniami HR i dużymi, międzynarodowymi korporacjami.

Raport z ukończonego testu psychometrycznego trafia następnie do pracodawcy oraz do kandydata. Analizą zebranych danych może zajmować się jedynie osoba certyfikowana z danego narzędzia, dlatego też trafność i rzetelność interpretacji uzyskanych wyników jest wysoka.

Testy psychometryczne analizują tzw. kompetencje miękkie, w związku z czym można je stosować w każdej branży, którą chcemy zbadać, niezależnie od stanowiska, na które przeprowadzamy rekrutację.  

KONTAKT / AUTOR
Marta Bober
PR Manager
Smart MBC
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy