Outsourcing - za czy przeciw? Za!
Outsourcing - rozwiązanie stosowane ostatnio coraz chętniej przez firmy z najróżniejszych branż. Dlaczego stało się tak popularne i na czym dokładnie polega?
2015-10-28, 11:55

To obco brzmiące słowo oznacza nic innego, jak zlecenie wykonania części zadań,  projektów i funkcji firmie zewnętrznej. Ma to na celu zwiększenie wydajności i podniesienie jakości wykonywanej przez naszą firmę pracy. Pojęcie outsourcingu może odnosić się do różnych sfer działalności. Jeśli firma specjalizuje się we wdrażaniu najnowszych technologii, to z pewnością zatrudnia wybitnych specjalistów w tej dziedzinie. Może jednak zdarzyć się tak, że nie ma wśród nich osoby znającej się na księgowości czy Public Relations. Wtedy, pojawia się pytanie - czy zatrudnić w przedsiębiorstwie nowego pracownika, czy wynająć firmę zewnętrzną?

W takim przypadku outsourcing jest rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę. Po pierwsze, decydując się na skorzystanie z firmy zewnętrznej, możemy mieć pewność, że sprawy naszej firmy oddaliśmy w ręce profesjonalistów, a co za tym idzie, mamy gwarancję dobrze wykonanej pracy. Dzięki temu, dotychczasowi pracownicy mogą w pełni poświęcić się swoim zadaniom i skoncentrować się na strategicznych celach firmy.

Nie mniej istotną zaletą skorzystania z outsourcingu jest wymiar finansowy - zatrudnienie specjalistów na etat wiąże się z dużymi kosztami. Tymczasem, ich pracę może wykonywać wykwalifikowana kadra opłacona przez firmę zewnętrzną. Co więcej, możliwość zaproponowania tymczasowej współpracy na określony czas, w zależności od potrzeb firmy, niweluje koszty związane z utrzymywaniem pracownika w mniej “gorącym” okresie. Dodatkowo, zatrudniając firmę zewnętrzną, mamy pewność, że praca zostanie wykonana na czas, bez względu na kwestie ewentualnych urlopów czy zwolnień pracowników zatrudnionych na etat. Ponadto, skorzystanie z usług wynajętej firmy sprawia, że nie musimy przeprowadzać długiego i żmudnego procesu rekrutacji, oszczędzając zarówno czas, jak i pieniądze.

Niektóre firmy mają obawy przed skorzystaniem z możliwości, jakie daje outsourcing - boją się oddania spraw przedsiębiorstwa w obce ręce i otrzymania w zamian pracy niskiej jakości.  Aby współpraca pomiędzy naszą firmą a firmą outsourcingową miała szanse powodzenia, należy pamiętać o tym, że jej wybór nie może być przypadkowy - to poważna decyzja i nie należy spieszyć się z jej podejmowaniem. Błędem jest także oddanie pełnej odpowiedzialności za wykonywanie zadań firmie zewnętrznej - można przekazać jej konkretne zadania i obowiązki, ale nie należy zapominać o kontroli i trzymaniu ręki na pulsie.

KONTAKT / AUTOR
Marta Bober
PR Manager
Smart MBC
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy