Świąteczna praca popłaca!
Większość studentów samodzielnie musi radzić sobie z niedoborami pojawiającymi się w budżecie. Dlatego też część z nich chętnie decyduje się na prace dodatkowe lub sezonowe.
2015-11-18, 11:08

Dobra wiadomość jest taka, że nadchodzi grudzień, czyli miesiąc, który w takie okazje obfituje i daje studentom wiele możliwości na zarobienie dodatkowych pieniędzy

Święta Bożego Narodzenia to w handlu najgorętszy okres, a zapotrzebowanie na dodatkowych pracowników znacznie wzrasta. Jest to dobry czas przede wszystkim dla studentów, którzy chętnie podejmują się drobnych, krótkoterminowych prac.

Warto już teraz zapoznać się z ofertami, ponieważ bardzo wiele firm poszukiwania pracowników rozpoczyna w listopadzie. Dobrze jest śledzić aktualizowane na bieżąco ogłoszenia w internecie i szybko reagować. Wówczas szansa na otrzymanie pracy z satysfakcjonującym wynagrodzeniem będzie większa -radzi Weronika Sierant, HR Manager w firmie Smart MBC.

Jedną z prac, które zdecydowanie kojarzą się ze Świętami jest występowanie w charakterze Świętego Mikołaja, Śnieżynki, renifera, czy innej postaci związanej tematycznie z okresem bożonarodzeniowym. Zapotrzebowanie na takie osoby, zwłaszcza w centrach handlowych, jest ogromne. Nie jest to jednak zajęcie dla każdego - wymaga przede wszystkim miłej aparycji, ponieważ głównymi odbiorcami naszych występów będą dzieci. Należy spodziewać się, że dzieci będą wdrapywać się nam na kolana lub śpiewać i tańczyć by zaprezentować się jak najlepiej przed drużyną Świętego Mikołaja. Jeśli zatem ktoś nie lubi dzieci, powinien pomyśleć o innym sposobie na dorobienie przez świętami. Przed podjęciem pracy w przebraniu, warto dowiedzieć się, czy dana firma zapewnia kostium, czy trzeba się w niego zaopatrzyć we własnym zakresie.

Dla osób, które nie będą zadowolone z pracy w roli Świętego Mikołaja, dobrym wyborem będzie praca w magazynie, czy przy pakowaniu różnego rodzaju towarów. Najczęściej poszukiwane są osoby obsługujące wózki widłowe, ale i bez tej umiejętności można znaleźć zatrudnienie np. przy wykładaniu towaru na półki. W grudniu dodatkowe ręce do pracy i pomoc w dbaniu o to, by niczego nie zabrakło na półkach są niezwykle potrzebne. Ludzi udających się do galerii handlowych i sklepów ogarnia szał zakupów i chęć kupienia prezentów dla najbliższych. Dodatkowe zapotrzebowanie pojawia się także na kasjerów i sprzedawców na specjalnych świątecznych straganach. Jednym z najczęściej wybieranych przez studentki zajęć jest praca w charakterze hostessy. Przed Świętami producenci chcą sprzedać jak najwięcej towaru, dlatego pracy dla dziewcząt zachęcających do degustacji najróżniejszych przysmaków na pewno nie zabraknie.

Studenci mogą dorobić także w branży restauracyjnej i cateringowej - wiele firm decyduje się na zorganizowanie dla swoich pracowników wigilijnego przyjęcia, które odbywa się w restauracji lub siedzibie przedsiębiorstwa. Zwiększony ruch w tej branży jest dobrą okazją do tego, by zatrudnić się jako kelner lub pomoc kuchenna.

Ponieważ jednak Święta to dla przedsiębiorstw niezwykle gorący okres, warto przed podpisaniem umowy dowiedzieć się dokładnie, jakie są przewidywane godziny pracy. Bardzo ważna jest tutaj kwestia dyspozycyjności i elastyczności - w przypadku studentów konieczne jest dopasowanie godzin pracy do godzin zajęć na uczelni.

W zależności od charakteru pracy i miejsca jej wykonywania (niestety, wciąż istnieje duża różnica w płacach między największymi a mniejszymi polskimi miastami) można zarobić od 10 do nawet 40 zł na godzinę. Najwięcej zarabia Święty Mikołaj, który występuje w galeriach w znajdujących się w dużych miastach. Pozostałe prace nie są może tak dobrze płatne, ale mimo wszystko to na pewno dobry pomysł na to podreperować domowy i studencki budżet.

KONTAKT / AUTOR
Marta Bober
PR Manager
Smart MBC
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy