W organizacjach, w których na co dzień panuje sztywny dress code wprowadzenie casual Friday jest możliwością pokazania własnej osobowości i indywidualności. Poza tym, każdy, kto codziennie przychodzi do pracy w garniturze doskonale wie, że elegancki ubiór wcale nie jest wygodny. Warto jednak pamiętać, że casual Friday to nie przyzwolenie na niedbały strój, lecz wybór mniej formalnego stroju. Ulubioną sportową bluzę lepiej zostawić w szafie.
Idea casual Friday narodziła się w Dolinie Krzemowej w XX wieku - pracownicy pochłonięci technologiami nigdy nie przykładali uwagi do swojego stroju preferując wygodę, jednakże ich koledzy - prawnicy i bankowcy zmuszeni byli nosić na co dzień garnitury. Rozwiązaniem okazał się właśnie piątek bez krawata, który niezależnie od pełnionej funkcji był przyzwoleniem na swobodny ubiór. Pomysł casual Friday zaczęło przejmować coraz więcej firm i dzisiaj obecny jest w bardzo wielu organizacjach, jednakże nie dotyczy on wszystkich stanowisk.
Jak się jednak okazuje, swobodniejsze podejście do ubioru w pracy, może sprawić wiele trudności. Gdy codziennie zakładamy to samo, trudno wybrać odmienną stylizację. Nie wiemy, na ile możemy sobie pozwolić w dowolności stroju.
Czego unikać?
Latem z pewnością strojów kojarzących się z plażowaniem - japonek i krótkich spodenek (u Pań także mini spódniczek). Warto odpuścić sobie ekstrawaganckie czy imprezowe stroje oraz prześwitujące bluzki. W szafie powinny zostać też sportowe bluzy, adidasy, t-shirty z nieodpowiednimi napisami.
Co będzie OK?
Nawet podczas casual Friday strój powinien być uzależniony od kultury organizacji i pełnionych przez nas zadań.
Swoboda w ubiorze może polegać na przykład u Panów na odmiennym kolorze czy fakturze spodni i marynarki. Ponadto, mogą to być marynarki o sportowych fasonach, zestawione z ulubioną koszulą. Jeśli Panowie preferują stonowane kolory mogą pozwolić sobie w piątek bez krawata nawet na kardigan czy pulower w tych odcieniach.
Natomiast Panie mogą zastąpić klasyczne kostiumy swobodniejszymi sukienkami, połączeniem ciemnych jeansów ze sportowymi marynarkami, a zamiast eleganckich koszul wybrać bardziej kobiece bluzki. Ważne, by nie były wyzywające i nie miały przesadnego dekoltu.
W wielu firmach dobrym rozwiązaniem będą koszulki polo połączone z jeansami czy sztruksami. Obuwie i dodatki powinny być dopasowane do całego stroju.
Casual Friday nie dla wszystkich
Trzeba jednak pamiętać, że casual Friday nie jest dla wszystkich. Osoby, które spotykają się z klientem nie mogą pozwolić sobie na swobodniejszy ubiór, ponieważ mogłoby to być odebrane jako brak szacunku. Rozwiązaniem może być, jeśli oczywiście mamy taką możliwość, nie umawianie spotkań z klientem na piątek lub posiadanie “awaryjnego” kompletu w pracy, w który będziemy mogli się przebrać na ewentualność nieplanowanego spotkania.
Zastanawiasz się, czy casual Friday dotyczy Ciebie? Odpowiedz sobie na pytanie, w którym sektorze firmy pracujesz - front czy back office? Pracownicy front office zazwyczaj nie mogą pozwolić sobie na swobodny strój niezależnie od dnia tygodnia. Czy masz na dzisiaj umówione spotkanie z klientem lub zebranie zarządu? Jeśli odpowiesz twierdząco, casual Friday także nie jest dla Ciebie.
Casual Friday a Employer Branding
Wprowadzenie casual Friday może być kolejnym działaniem wspierającym budowanie wizerunku pracodawcy. Pracownicy będą mieli wtedy poczucie, że pracują w nowoczesnej i elastycznej firmie, która pozwala na ich swobodę i indywidualność. Z tego powodu zdecydowanie warto praktykować piątek bez krawata. Zwyczaj istotny jest zwłaszcza dla Pokolenia Y, który stawia na zaznaczenie własnej odrębności.
Jeśli posiadamy Podręcznik Pracownika dobrze jest wpisać do niego obowiązującą zasadę casual Friday oraz kilka podstawowych wskazówek, jak ubrać się w dni, w które nie obowiązuje sztywny dress code. Będzie to zarówno pomoc, jak i inspiracja dla Pracowników. Zaoszczędzi niepotrzebnego stresu i porannych dylematów.