Jak poprawić komunikację w zespole?
Umiejętność pracy w grupie to jedna z najczęściej poszukiwanych przez Pracodawców i Rekruterów kompetencji miękkich u Kandydatów.
2016-04-13, 10:11

Zbudowanie zespołu, który będzie umiał się ze sobą porozumieć i współpracować to nie lada wyzwanie, ponieważ potrzebne są osoby o różnych charakterach i cechach osobowości.

Komunikacja wpływa na jakość i przebieg pracy zespołu. Im bardziej osoba zlecająca zadania potrafi komunikować polecenia, tym mniej czasu traci się na wyjaśnienia niedomówień. Podobnie dzieje się w przypadku rozdzielenia kompetencji. Odpowiednie dopasowanie ich do stanowiska pozwala na większą samodzielność Pracowników, a tym samym na przyśpieszenie pracy. Nie jest to jednak proste i wymaga dobrej znajomości swojego zespołu. Z tych powodów warto poświęcić czas na wzajemne poznanie swoich mocnych i słabych stron, a także na poprawienie komunikacji, co pozwoli usprawnić proces przekazywania informacji.

Powszechnie wiadomo, że aby przedsięwzięcie zakończyło się powodzeniem, w grupie konieczne są osoby, które będą stawiały wyzwania innym i zmuszały je do kreatywnego myślenia, ale też takie, które wytrwale i systematycznie będą dążyły do wyznaczonego celu. W dobrym zespole nie może zabraknąć przywódcy pełnego energii, potrafiącego przekonać do swojego zdania oraz koordynatora, który na pierwszym miejscu postawi dobro grupy i będzie umiał naprawić ewentualne konflikty między współpracownikami. Jednak to nie wszystko - dobry team składa się także ze specjalistów o wysoce rozwiniętej wiedzy z zakresu jego specjalizacji, analityków dbających o wysoką jakość i standard, innowatorów nie bojących się nowych narzędzi i kreatywnych pomysłów czy networkerów, którzy będą weryfikować źródła informacji. Każda z tych ról wiąże się z indywidualnymi predyspozycjami, dlatego też rozpoznanie ich należy do kluczowych zadań osoby odpowiedzialnej za pracę grupy.

Czy wśród osób charakteryzujących się tak różnymi osobowościami możliwa jest komunikacja? Czy można ją poprawić? Oczywiście, że tak. W usprawnieniu komunikacji pomocnym narzędziem okazuje się psychometria. Wydawać by się mogło, że przydatna jest tylko w początkowych fazach kształtowania zespołu lub kiedy próbujemy zapełnić wakat po odejściu pracownika. Jednak psychometria to także doskonała metoda na poprawienie komunikacji w zespole. Jeśli dostrzegamy, że główną wadą naszej grupy jest brak porozumienia warto wykorzystać testy psychometryczne, które pomogą określić między innymi, jaki styl komunikacji i pracy preferuje dana osoba. To z kolei pozwoli na lepsze rozdzielenie zadań pośród członków zespołu, które ułatwią i usprawnią pracę.

Angelika Chimkowska, manager, trener, mówca i autorka bloga http://angelikacafe.com/ dodaje: Narzędzia psychometryczne to korzyść dla obu stron. Osoby zarządzające zespołami często wpadają w pułapkę szufladkowania zachowań i potencjału swoich pracowników. Wgląd z zewnątrz miarodajnego narzędzia pozwala na nowo zweryfikować potencjał tkwiący w zespole. Z kolei dla pracownika raport wpływa na pogłębienie świadomości, odświeżenie motywacji i wsparcie w rozwoju, gdyż jest on niezależną oraz opartą na badaniach opinią. Budowana na tym narzędziu strategia rozwoju kompetencji oraz rozszerzenia uprawnień na długo buduje zaangażowanie zespołu. A jak wiemy to kluczowy czynnik przewagi konkurencyjnej, o który walczy większość managerów.

Po uzyskaniu informacji, dlaczego team nie może się porozumieć, warto zacząć pracować warsztatowo nad stylem komunikacji w zespole. Technik wspierających jej poprawę jest wiele. Wśród nich specjaliści coraz częściej wskazują na nowoczesne rozwiązania, jakimi są elektroniczne gry symulacyjne. Zależnie od problemu i roli, w którą wciela się dana osoba, realizuje ona opracowany przez specjalistów scenariusz. To metoda nauki przez doświadczenie z możliwością przećwiczenia realnej sytuacji. Generowany na końcu raport i udzielanie informacji zwrotnej o popełnianych błędach, utrwalają pożądane zachowania i ułatwiają kształtowanie postaw. Ponadto, interaktywne symulacje eliminują najłatwiejsze rozwiązania, zmuszając do przechodzenia na coraz wyższy stopień trudności. Są dobrym ćwiczeniem zarówno dla liderów, którzy nie wiedzą, jak komunikować trudne decyzje czy delegować zadania, jak i dla pozostałych członków zespołu, którzy chcą poprawić na przykład umiejętność asertywności.

Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi, które ułatwiają pracę nad poprawą komunikacji w zespole. Ważne jest najpierw zbadanie, w jakich obszarach pracownicy mają najwięcej problemów. Pozwoli to dobrać najskuteczniejszą dla nich metodę i wspierać ich rozwój na tych polach, w których jest to najbardziej potrzebne.

Angelika Chimkowska - manager, trener, mówca. Absolwentka Executive MBA Coventry University, SGH oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie korporacyjne po obu stronach mocy: marketingu i sprzedaży. Obecnie wykorzystuje je wspierając firmy i osoby indywidualne w strategicznym wprowadzaniu zmian. Członkini Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców. Więcej na www.chimkowska.com

KONTAKT / AUTOR
Marta Bober
PR Manager
Smart MBC
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.