Najbardziej pożądane stanowiska w branży lotniczej
W ostatnich latach to właśnie transport lotniczy jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin w gospodarce polskiej, jak i światowej. Dzieje się tak za sprawą wciąż doskonalonych technologii m.in z zakresu konstrukcji maszyn lotniczych, czy zarządzania ruchem w przestrzeni powietrznej. Jakie zawody w tym obszarze są najbardziej przyszłościowe?
2016-05-18, 12:47

W branżach cechujących się dużym zaawansowaniem technologicznym, jak właśnie lotnictwo, priorytetem są wykwalifikowani i wysoko wyedukowani pracownicy. Dzięki prestiżowym i cieszącym się dobrą reputacją szkołom wyższym, takim jak Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie, czy Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Polska poczyniła spore postępy w tej dziedzinie.

Na całym świecie ten sektor gospodarki zatrudnia blisko 56 mln osób. Pokazuje to, jak duży wpływ na współczesną gospodarkę ma lotnictwo oraz jak szerokie perspektywy stawia przed osobami chcącymi się w nim zatrudnić. Prócz prestiżu i dobrego wynagrodzenia mowa o jednym,szczególnym atucie - branża ta nie wymaga przywiązania do jednego kraju. Licencje i certyfikaty zdobyte na terenie Unii Europejskiej są respektowanie praktycznie w każdym zakątku świata.

Zawody lotnicze to nie tylko siedzenie za sterami w kokpicie. Lista zawodów, w których można znaleźć zatrudnienie jest znacznie dłuższa.

Specjaliści ds zarządzania lotnictwem

Ta grupa zawodowa skupia się na stronie biznesowej branży lotniczej. Odpowiada za sprawy organizacyjne, działy marketingowe, współpracę z biurami turystycznymi, rekrutacją personelu. Zadaniem pracowników na tym stanowisku jest sprostanie aktualnym wymogom rynku. Przyglądając się stale rosnącym zapotrzebowaniom sektora lotniczego można być pewnym, że odsetek osób zatrudnianych na te stanowiska będzie się zwiększać.

Specjaliści od prawa lotniczego

W Polsce standardy bezpieczeństwa lotniczego nieustannie się zmieniają. Jest to spowodowane przepisami i wymogami Unii Europejskiej, która na bieżąco reguluje wprowadzane przepisy prawne . Eksperci z dziedziny prawa lotniczego są na wagę złota. Na pewno konieczne jest odpowiednie wykształcenie, które powinno dotykać nie tylko aspektów polskiej żeglugi powietrznej, ale także międzynarodowej.

Dyspozytorzy lotniczy

Zawód ten ma niezwykle odpowiedzialną rolę. Jest łącznikiem pomiędzy pilotami a resztą służb koordynujących dany rejs. Jego praca polega przede wszystkim na nadzorze operacyjnym lotów, a dokładniej na koordynowaniu przebiegu trasy danego statku powietrznego. Odpowiada także za wszelkiego rodzaju zmiany w rozkładzie lotów, które spowodowane są złymi warunkami pogodowymi. Wymaga to od niego wyznaczenia nowej trasy i ewentualnie wybrania lotniska zapasowego.

Logistycy - specjaliści ds. bezpieczeństwa

Ich praca dotyczy kontroli przepływu informacji, realizacji zamówień, zaopatrzenia lotnisk, a także organizacji obsługi klienta. Ze względu na specyficzny charakter pracy logistycy potrzebni są zarówno na portach lotniczych, jak i w różnego rodzaju przedsiębiorstwach branżowych. Specjaliści ds bezpieczeństwa odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie wszystkich procedur związanych m.in z ochroną pasażerów oraz ich bagażów.  Liczba osób zatrudnianych w obszarze logistyki cały czas rośnie ze względu na wciąż zwiększającą się liczbę przepisów związanych z ochroną środowiska.

Projektanci samolotów

Wiele firm zajmujących się konstrukcją maszyn lotniczych pracuje nad jeszcze bardziej ulepszonymi rozwiązaniami technicznymi, zwiększającymi bezpieczeństwo pasażerów. Z tego powodu rodzi się potrzeba zatrudnienia wykwalifikowanych specjalistów. Obszar ten ma duże znaczenie dla całej branży. Może dotyczyć zarówno konstrukcji całych samolotów pasażerskich, jak i tylko wyposażenia ich wnętrza, instalacji elektrycznych, czy budowania mniejszych maszyn. Aby znaleźć się w gronie inżynierów odpowiedzialnych za wygląd samolotu, warto pamiętać o wykształceniu ściśle związanym z technicznymi aspektami branży lotniczej.

Meteorolodzy

Znajomość zagadnień pogodowych ma spore znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu lotniczego. Dzięki prognozom synoptyków  można  dokładnie zaplanować lot oraz jego przebieg. Do podstawowych zadań meteorologów należy analiza sytuacji pogodowej pod kątem: bezpieczeństwa startowania czy lądowania samolotów. W jego gestii jest stała obserwacja warunków w powietrzu, w celu wypatrzenia wszelkich niepożądanych zjawisk atmosferycznych.  Jeżeli chodzi o wynagrodzenie specjalistów w tym zakresie kształtuje się ono mniej więcej na poziomie od 2,5 tys. do 4 tys. zł. brutto. Wszystko zależy nie tylko od stażu pracy, ale też od zdobytych uprawnień.

Lotnictwo branżą przyszłości!

Obecnie w Polsce w branży lotniczej pracuje blisko 50 tysięcy wykwalifikowanych pracowników. Każdy z wyżej wymienionych zawodów daje możliwość nieszablonowej ścieżki kariery. Popyt na specjalistów lotniczych nieustannie się zwiększa.  Jest to dobra wiadomość dla tych, którzy planują związać swoją przyszłość z tą branżą. To, co ułatwi możliwość zatrudnienia w lotnictwie to wielokulturowe doświadczenie, znajomość języków obcych, rzetelność, a przede wszystkim pasja. Posiadacze tych cech mają szansę dołączyć do nowego pokolenia profesjonalistów, który rozwiną lotnictwo w Polsce, a może także na świecie.

Źródła:

http://kariera.pb.pl

http://www.zdgtor.pl

http://magazynfakty.pl

http://lotniczapolska.pl

http://www.samoloty.pl/

KONTAKT / AUTOR
Marta Bober
PR Manager
Smart MBC
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2025.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.