Przestrzeń biurowa, czyli jaki wpływ na pracę ma otoczenie
W biurze spędzamy przynajmniej połowę naszego dnia. Z tego powodu istotne jest, abyśmy przychodzili do niego z przyjemnością. Nasza chęć do pracy, motywacja i efektywność zależą od wielu czynników m. in. atmosfery, ludzi, zaspokojenia podstawowych potrzeb oraz miejsca przy którym pracujemy. Można wymieniać bez końca istotne rzeczy, które wpływają na stan naszego ducha i chęć do podjęcia się pracy.
2015-09-15, 10:14

Jednym z najważniejszych czynników naszego otoczenia jest biurko. Trzeba pamięć o odpowiednim dopasowaniu krzesła do naszego wzrostu, ustawić monitor pod dobrym kątem, zadbać o porządek (o czym akurat często zapominamy i dopiero w momencie, kiedy potrzebujemy konkretnej kartki teraz i natychmiast – przypominamy sobie, że ciężko się funkcjonuje w bałaganie). Z kolei do drobnych czynności, które mogą poprawić efektywność naszej pracy z dnia na dzień przekonuje koncepcja Kaizen. Jest to filozofia biznesowa, której intencją jest ciągłe poprawianie, ulepszanie i przyspieszanie pracy małymi kroczkami. Dzięki niewielkim zmianom można czasem uzyskać doskonałe efekty jak np. przyspieszyć pracę, poprawić jej jakość, ale także sprawić, że codzienne zajęcia mogą być realizowane w bardziej komfortowych warunkach.

Inną ważną kwestią jest oświetlenie w biurze. Może ono wpływać na nasze skupienie, ale również samopoczucie. Większość ludzi nie zastanawia się nad tym, jakie światło sprawia, że czujemy się np. mniej zmęczeni. A może warto to przemyśleć? Jeżeli w pomieszczeniu znajdują się lampy, które nie spełniają naszych oczekiwań, można postarać się o mniejsze, biurkowe, które dają bardziej skoncentrowane światło tylko na nasze biurko.

Często poruszanym ostatnio tematem, dotyczącym wyglądu i funkcjonalności biura jest open space, czyli pomieszczenia otwarte, w których przebywa kilku pracowników. Ten typ biura ma swoich zwolenników, ale i krytyków. Dlaczego? Z jednej strony nikt nie ma prywatności, jesteśmy pod stałą kontrolą i obserwacją wszystkich dookoła, co na dłuższą metę może być męczące. Bardzo nieprzyjemny jest też ogólnie panujący hałas. Rozmowy między pracownikami i telefony mogą być skutecznym rozpraszaczem. Z drugiej jednak strony takie biuro wzmaga integrację i pracę zespołową, zapobiegając izolacji pracowników. Ważną zaletą jest także szybki przepływ dokumentów oraz informacji, które w innej sytuacji mogą zalegać w jednym miejscu i spowolnić pracę innych.

Ostatnim elementem, który ma wpływ na nasze nastroje to dekoracje. O wiele przyjemniej pracuje się w miejscu, które jest ładne urządzone, aniżeli w surowym, typowo korporacyjnym biurze. O ozdoby jednak możemy zadbać sami, wystarczy ramka ze zdjęciem bliskich, jakaś pamiątka przyczepiona na tablicy, kwiatek na biurku.

Podsumowując: Nie wszystko zależy od nas: biurko, komputer, czy oświetlenie gwarantuje pracodawca i nie mamy na nie wpływu. Jednakże możemy odrobinę poprawić nasze miejsce pracy, sprawiając, że będzie bardziej przytulne i przyjemne do funkcjonowania.

KONTAKT / AUTOR
Marta Bober
PR Manager
Smart MBC
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.