Wywiad dla portalu Osobyzasoby.pl - Wideorekrutacja
Czym się różni wideorekrutacja od rekrutacji poprzez skype? Jak można sprytnie usprawnić proces rekrutacyjny przy napiętym harmonogramie i ograniczonych zasobach? Kiedy warto skorzystać z zalet wideorekrutacji? Zapraszamy na wywiad na temat wideorekrutacji z Sandrą Kluzą, Marketing Managerem w firmie Smart MBC.
2015-10-08, 14:47

Wywiad dla portalu Osobyzasoby.pl

 

OZ: Czym jest wideorekrutacja? Spotykam się z przekonaniem, że wideorekrutacja jest tym samym co rekrutacja poprzez skype, a to  nieprawda…

SK: Wideorekrutacja to innowacyjne narzędzie HR, które umożliwia  szybką i skuteczną weryfikację Kandydatów  z dowolnego miejsca na świecie bez konieczności umawiania się na spotkanie w siedzibie firmy. Na co dzień w swojej pracy również spotykam się z opinią, że wideorekrutacja jest tym samym co rekrutacja przez skype lub inny komunikator wideo. Co prawda w obu przypadkach mamy styczność z wirtualną rozmową, ale przewaga wiedeorekrutacji polega na tym,  że mamy do wyboru dwa procesy: live i automatyczny, więc możemy zatem panować nad przebiegiem rozmowy. Opcja live odzwierciedla bezpośrednią rozmowę kwalifikacyjną. Mamy możliwość oceny Kandydata, sporządzania notatek i  wystawienia opinii na koniec rozmowy. W zautomatyzowanym procesie możemy zaplanować pytania skierowane do Kandydata, czas przeznaczony na udzielenie odpowiedzi, a także ilość podejść Kandydata do nagrania. W obu przypadkach  rozmowa jest zapisywana i mamy  łatwy dostęp do nagrań oraz możliwość ich ponownego odtwarzania, a także podzielenia się nimi z pracownikami.

OZ: Jakie są zalety wykorzystywania wideorekrutacji w prowadzonych procesach?

SK: Zalety wykorzystania wideorekrutacji to przede wszystkim usprawnienie procesów rekrutacyjnych, a także oszczędność czasu i pieniędzy. Mamy możliwość rekrutowania osób z różnych części świata, bez konieczności odbywania długich i kosztownych podróży. Ponadto możemy  uzyskać niezbędne informacje o Kandydacie i dokonać trafnej oceny jego aplikacji już na wstępnym etapie weryfikacji.

OZ: Kiedy warto skorzystać z tej metody?

SK: Metoda może okazać się pomocna w przypadku potrzeby zautomatyzowania procesu. HR-owcy muszą często zmierzyć się z zadaniem, którego wykonanie pozornie może okazać się niemożliwe, gdyż zachodzi potrzeba przeprowadzenia szybkiego procesu rekrutacyjnego na dużym obszarze, a napięty harmonogram tego nie ułatwia. Wystarczy, że raz przygotujemy pytania dopasowane do stanowiska, a następnie wyślemy do dowolnej liczby Kandydatów e-mail z linkiem zapraszającym do rozmowy.

OZ: Czy ta forma rekrutacji nie jest dodatkowo stresująca dla kandydatów? Czy wymagane jest specjalne wprowadzenie albo przygotowanie kandydatów do zastosowania wideorekrutacji?

SK: Wręcz przeciwnie! Wideorekrutacja jest zbliżona do tradycyjnej rozmowy kwalifikacyjnej, ale eliminujemy stres związany z rozmową w siedzibie firmy. Kandydat odpowiada na pytania w domowym zaciszu, czyli środowisku dla niego komfortowym. Co do przygotowania, wystarczy sprawny komputer z kamerką internetową i mikrofonem, a także dostęp do Internetu i co najważniejsze, pozytywne nastawienie Kandydata! W przypadku pytań bądź problemów wsparciem służy dedykowany konsultant i przygotowane podręczniki ze wskazówkami.

OZ: Jak można przekonać zarząd do wprowadzenia takiego narzędzia w organizacji?

SK: Jeżeli firmie zależy na wspominanej już wcześniej minimalizacji kosztów i oszczędności czasu przy zachowaniu wysokiej jakości i efektywności procesu rekrutacyjnego, to nie ma lepszego rozwiązania. Wykorzystanie wideokrerutacji zwiększa efektywność Menadżerów i Kierowników HR, którzy będą mogli poświęcić zaoszczędzony czas na inne obowiązki. Nagrana rozmowa może również stanowić wartościowy materiał szkoleniowy przeznaczony dla HR-owców. W konsekwencji firma decydująca się na wideorekrutację zyska nie tylko dopasowanego do profilu stanowiska pracownika, ale także możliwość analizowania nagrania pod kątem przyszłych rozmów rekrutacyjnych.

Przejdź do sklepu

KONTAKT / AUTOR
Marta Bober
PR Manager
Smart MBC
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2025.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.