Pierwszy dzień w pracy - jak pokonać stres i obawy?
Poszukiwania nowej pracy zwykle zaczynają się prosto - od tworzenia CV i wyszukiwania ofert. Po stresie związanym z poszczególnymi etapami rekrutacji i oczekiwaniem na odpowiedź, w końcu słyszysz, że pracodawca chce zatrudnić właśnie Ciebie.
2015-12-30, 09:43

Do rozpoczęcia współpracy z nową firmą warto odpowiednio się przygotować, żeby nie było ono tak stresujące. Pierwszy dzień w nowej pracy może być wyzwaniem dla każdego, ale istnieją sposoby, dzięki którym można łatwiej sobie z nim poradzić.

Jeżeli masz obawy o to, jak przyjmą Cię inni w nowym środowisku i czy poradzisz sobie z nowymi obowiązkami. Agnieszka Godlewska, Manager Rekrutacji w firmie Smart MBC radzi, co zrobić, żeby  przetrwać ten pierwszy dzień:

1) Bądź sobą - często pod wpływem stresu zapominamy o rzeczach oczywistych i staramy się dopasować do otoczenia, gubiąc przy tym naturalność. Pamiętaj, że rekruter i pracodawca wybrali Ciebie ze względu na te cechy osobowości, które poznali podczas procesu rekrutacyjnego. Zmiana ich może przynieść odwrotny skutek, więc lepiej skupić się na innych problemach.

2) Uśmiechnij się - badania naukowe dowodzą, że łatwiej i szybciej nawiązujemy relacje z ludźmi, którzy się uśmiechają. Uśmiech to komunikat niewerbalny dla innych - zachęta do rozmowy i kontaktu.

3) Nie mów źle o poprzednim pracodawcy - każda firma ma swoje złe i dobre strony, ciągłe podkreślanie niekoniecznie najlepszych relacji z poprzednim pracodawcą nie jest w dobrym tonie. Tworzy to obraz Ciebie jako osoby negatywnej, a praca z takimi ludźmi nie jest przyjemna. Podczas pierwszych dni w pracy lepiej porozmawiać o swoich zainteresowaniach i pasjach.

4) Przyjmuj wiedzę - nie krytykuj - jeżeli od pierwszych chwil w nowej firmie widzisz, że pewne rzeczy są nie zgodne z obowiązującymi czy przyjętymi kanonami, nie krytykuj od razu postępowania innych pracowników. Obserwuj, notuj i poznawaj. Na wnioski i podsumowania przyjdzie czas, gdy poznasz cały obraz firmy i wszystkie aspekty nowej pracy.

5) Nie plotkuj - prędzej czy później być może zostaniesz uwikłany w konflikty między pracownikami, ale przez pierwsze tygodnie lepiej trzymać się od takich rzeczy jak najdalej. Nie sugeruj się też negatywnymi opiniami, które krążą w Twoim miejscu pracy - często odbiegają od prawdy.

6) Daj sobie czas - pamiętaj, że nikt nie wymaga od Ciebie, że pierwszego dnia pracy będziesz wiedział wszystko. Od tego jest okres próbny, aby sprawdzić czy obie strony są zadowolone ze współpracy. Ciągłe myślenie tylko o tym, że czegoś nie wiesz lub nie rozumiesz bardzo szybko może doprowadzić do spadku motywacji.

7) Skup się na pracy - ograniczenie prywatnych spraw do minimum to bardzo dobra rada dla wszystkich pracowników, nie tylko tych nowych. Na pewno nie wdrożysz się odpowiednio dobrze w tryb pracy, jeżeli większość czasu spędzisz na rozmowach ze znajomymi w Internecie lub przesiadując na portalach społecznościowych.

8) Gdy czegoś nie wiesz - pytaj - jeżeli któraś z reguł obowiązująca w firmie jest dla Ciebie niejasna, nie bój się zadawać pytań. Pamiętaj, że jeżeli nie zadajesz pytań inni są przekonani, że wszystko jest dla Ciebie jasne. Zdecydowanie lepiej jest zapytać o co dokładnie chodzi w Twoim zadaniu niż wykonać je źle i zmarnować swój czas.

9) Każdy był kiedyś „nowy” - świadomość, że każda z osób w Twojej firmie też przechodziła kiedyś to co Ty dzisiaj, na pewno Ci pomoże. Pamiętaj, że ludzie najczęściej zawierają znajomości z osobami do siebie podobnymi. Możesz zapytać swoich nowych znajomych z pracy jak przetrwali swój pierwszy dzień i zapytać o wskazówki.

Pierwsze dni w pracy są jednocześnie wymagające i pasjonujące. Nie należy się jednak ich bać - nowy pracownik w firmie to wyzwanie dla wszystkich. Dzięki pozytywnemu nastawieniu i optymizmowi łatwiej jest przejść przez czas wdrażania do pracy i zająć się swoimi obowiązkami bez stresu.

KONTAKT / AUTOR
Marta Bober
PR Manager
Smart MBC
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.