Pierwszy lot samolotem - jak się przygotować?
Doświadczenie pierwszego lotu samolotem może rodzić wiele pytań w głowie przyszłego pasażera.
2016-04-06, 16:33

Strach wywoływany niewiedzą, skutecznie uprzykrza podróż w przestworzach, a przecież może to być niezwykle przyjemne i niezapomniane doświadczenie. Wystarczy jedynie dobre przygotowanie zanim wybierzemy się w podniebną wyprawę.

Będąc myślami na wymarzonych wakacjach, nie zapomnijmy, aby na lotnisko udać się odpowiednio wcześnie. Pasażerowie powinni pojawić się w hali odlotów 2 godziny przed startem. Jeżeli jednak wizyta na lotnisku jest naszą pierwszą, warto udać się z trzy, czterogodzinnym wyprzedzeniem. Pamiętajmy o korkach na drodze oraz innych nieprzewidzianych zdarzeniach, takich jak konieczność odszukania miejsca parkingowego (może to być parking lotniskowy, bądź prywatne parkingi znajdujące się w niewielkiej odległości od lotniska, oferujące dowóz do samego portu lotniczego). Kiedy znajdziemy się już na płycie lotniska, możemy wykorzystać dodatkowe godziny na zważenie bagażu - limit przypadający na każdego pasażera będzie zależeć od przewoźnika, jednak najczęściej są to 23 kg walizki i 8 kg bagażu podręcznego. Innym ważnym punktem każdego lotniska jest kantor, w którym wymienimy walutę, jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej.

Przy odprawie

Przed odprawą bagażową dobrze jest zasięgnąć informacji na stronach internetowych linii lotniczych, aby wiedzieć co można spakować. Restrykcje dotyczące bagażu podręcznego to głównie limity  odnoszące się do wszelkiego rodzaju płynów. Łącznie możemy zabrać z sobą litr płynów w pojemnikach do 100 ml. Napoje na czas lotu zakupimy na strefie bezcłowej, bądź na pokładzie samolotu. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku jedzenia, które z reguły możemy mieć przy sobie. Warto pamiętać, aby zaopatrzyć się we własne przekąski, bo restauracje na lotnisku rządzą się własnymi prawami... i cenami. Do kabiny nie zabierzemy ostrych przedmiotów, sprzętu sportowego, narzędzi i, co powinno być oczywiste, broni, bądź substancji łatwopalnych, chemicznych etc. W trakcie odprawy bagażowej należy okazać dokumenty wydane przez biuro podróży oraz paszport, bądź dokument potwierdzający tożsamość (w zależności od kierunku, do którego się udajemy). Nasza walizka zostanie odpowiednio oznaczona, a następnie przewieziona do luku bagażowego. Mimo zabezpieczeń i procedur, pomyłki się zdarzają - podróżujący dla własnego spokoju powinien dodatkowo dołączyć bilecik z danymi kontaktowymi do walizki i oznaczyć ją, np. wstążeczką, aby uniknąć niemiłej niespodzianki przy odbiorze. Odprawa biletowo-bagażowa to także możliwość wyboru miejsca w samolocie. Przykładowo, jeżeli jesteśmy w towarzystwie znajomych lub rodziny, możemy poprosić o siedzenia obok siebie i wtedy otrzymujemy bilet.

Przed udaniem się na strefę bezcłową czeka nas jeszcze kontrola bezpieczeństwa. Aby została sprawnie przeprowadzona warto zastosować się do kilku zasad. Po pierwsze - strój. Na czas lotu zrezygnujmy z dużej biżuterii, zegarków czy pasków z metalowymi elementami. Wszystkie te przedmioty będziemy musieli zdjąć i położyć na specjalnej tacy. Podobnie będzie w przypadku sprzętu elektronicznego. Płyny powinny zostać umieszczone w przezroczystych saszetkach.

Już na pokładzie

Przed wejściem na pokład samolotu ponownie zostanie sprawdzony nasz paszport oraz bilet. W zależności od lotniska, do maszyny będziemy wchodzić przez specjalny rękaw, bądź zostaniemy przewiezieni autobusem do wejścia, gdzie powita nas załoga samolotu. Po odnalezieniu miejsca, zostaniemy poproszeni o schowanie bagażu podręcznego i zajęcie miejsca. Następnie stewardessy lub stewardzi poinformują o standardach bezpieczeństwa, takich jak używanie maski tlenowej czy zapinanie pasów bezpieczeństwa. Przed startem powinniśmy umieścić fotel w pozycji pionowej, zapiąć pasy i wyłączyć posiadane urządzenia elektroniczne. Po osiągnięciu odpowiedniej wysokości będzie można odpiąć pasy, a kapitan powita nas przez głośniki.  W przypadku czarterów, w trakcie lotu będziemy mogli zakupić jedzenie, napoje, a także alkohol, kosmetyki lub biżuterię. Przed lądowaniem, pasażerowie ponownie będą musieli zapiąć pasy. Po opuszczeniu kabiny samolotu i ponownej odprawie paszportowej, podróżni mogą opuścić teren lotniska.

Strach ma wielkie oczy

Odpowiednie przygotowanie oraz świadomość to podstawa - dzięki temu, przed wylotem poczujemy się znacznie pewniej. Jeśli jednak wizja podróży samolotem nadal nas stresuje, przyda się kilka dodatkowych porad. Dla osób, które boją się latać lub mają lęk wysokości dobrym pomysłem będzie zajęcie miejsc przy przejściu - pasażerowie co prawda nie doświadczą pięknych widoków za oknem, ale z pewnością o wiele łatwiej będzie im znieść lot. Dla własnego komfortu psychicznego, pasy możemy mieć zapięte przez całą podróż. W trakcie lotu mogą się bowiem zdarzać turbulencje, ale zamiast panikować, powinniśmy pamiętać, że są one częstym (i normalnym) zjawiskiem. Na koniec najważniejsza informacja: samolot to nadal najbezpieczniejszy środek transportu!
http://www.esky.pl/porady-dla-podroznych/loty/wasze-pytania/pierwszy-lot-samolotem-krok-po-kroku

http://milkathecenterluck.blogspot.com/2014/06/pierwszy-lot-samolotem-moje-przezycia-i.html

http://www.blog.tui.pl/aktualnosci/pierwszy-lot-samolotem-jak-przygotowac-sie-do-podrozy/

 

KONTAKT / AUTOR
Marta Bober
PR Manager
Smart MBC
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy