ILA Berlin Air Show uchodzą za największe targi lotnicze na świecie. Tegoroczna 105 edycja odbywa się w centrum wystawienniczym na nieotwartym jeszcze lotnisku Berlin Brandenburg. Impreza trwa 4 dni, w godzinach od 10.00 do 18.00 i podzielona jest na dwie części:
- W dniach od 1 do 2 czerwiec prezentowane są oferty dla firm i instytucji związanych z lotnictwem, czy astronautyką. Jest do świetna okazja do zawarcia znajomości z przedstawicielami tego sektora.
- Dwa ostatnie dni ( 3-4 czerwiec) otwarte są dla wszystkich chętnych. Publiczność może obejrzeć z bliska prezentowane maszyny powietrzne, a także być świadkiem spektakularnych pokazów lotniczych.
Co nowego w tym roku?
Organizatorzy przewidzieli w tym roku bardziej krótki i zwięzły format. Cała impreza opatrzona jest w bloki tematyczne, które w przejrzysty sposób nakierowują oglądających do konkretnej strefy. Prócz branży stricte lotniczej będzie można zapoznać się także z tematyką kosmiczną, która w tym roku zostanie szerzej przedstawiona w formie forum dyskusyjnego.
Bilety
Bilety można nabyć zarówno drogą online, jak i bezpośrednio w kasach przy wejściu. Cena dla specjalistów na całe cztery dni wynosi 108 Euro - 135 Euro, a na 1 dzień - 30 Euro - 55 Euro. Publiczność za wstęp płaci od 18 do 22 Euro, przy czym studenci mogą liczyć na 20% zniżkę. Dzieci do lat 6, pod opieką rodziców mają wstęp wolny.
Bloki tematyczne
Na tegorocznych targach każdy znajdzie coś dla siebie. Prócz tematów ogólnych, takich jak: transport lotniczy, linie lotnicze, lotnictwo cywilne i wojskowe, będzie można dowiedzieć się więcej o specjalistycznych maszynach powietrznych, m.in bojowych, transportowych, bezzałogowych, czy ultralekkich.
Usatysfakcjonowane będą także osoby pracujące w branży, chociażby operatorzy lotnisk, które zapoznają się z nowinkami związanymi z organizacją ruchu lotniczego oraz usługami dla ruchu komercyjnego. Pracownicy związani z administracją oraz lotnictwem korporacyjnym, także nie będą zawiedzeni, gdyż będą mogli lepiej poznać specyfikę swojej pracy.
Stoiska, które co roku przyciągają największe tłumy, to te prezentujące wyposażenie oraz części powietrznych maszyn. Nowe technologie silników i innych urządzeń są wyeksponowane, tak, aby każdy oglądający miał do nich dostęp. Ciekawym pomysłem są także symulatory lotów, cieszące się sporym powodzeniem zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów. Dla rodzin organizowane są specjalne loty helikopterem, w trakcie których można podziwiać niesamowite widoki z lotu ptaka.
Imprezy towarzyszące
Prócz licznych wystaw i pokazów, na uczestników czeka także bardziej merytoryczny udział w targach. A to za sprawą bogatej oferty konferencji, prelekcji i prezentacji, przygotowanych przez specjalistów z branży. Warto dodać, że każdy segment tematyczny przygotował swoje osobne atrakcje.
- ISC
Centrum International Suppliers Center (ISC) od dziesięciu lat stanowi nieodłączny element targów ILA Berlin Air Show oraz główną platformę marketingową dla światowego przemysłu dostawczego. ISC to ważna giełda kontaktów, jak również platforma biznesu i dialogu, która aktywnie wspiera sektor zaopatrzeniowy w dążeniu do wzrostu. Uczestniczące w targach przedsiębiorstwa doświadczają bezpośredniego wsparcia w pozyskiwaniu nowych rynków i umiędzynaradawianiu swojej działalności. Targi ISC i odbywające się w ich ramach International Buyers‘ Days przypadają na dni 1–3 czerwca.
- ILA CareerCenter
W jej ramach wiele instytucji edukacyjnych oraz pracodawców przedstawi swoją ofertę uczniom, studentom i osobom rozpoczynającym swoją karierę w branży.
Przyszłościowa branża
Zainteresowanie pracą w lotnictwie z roku na roku nie maleje. Według Raportu Cywilnego polskie porty lotnicze w ubiegłym roku obsłużyły ponad 30 mln pasażerów, co stanowi 12% wzrost w stosunku do poprzedniego roku. Taka tendencja pokazuje, że popyt na pracowników tego sektora będzie systematycznie rósł.
Bez wątpienia warto, brać udział w wydarzeniach, takich jak ILA Berlin Show, nie tylko dla samej przyjemności obcowania z powietrznymi maszynami. Kto wie, czy uczestnictwo w targach lotniczych nie będzie krokiem do zainspirowania się tą tematyką, a być może nawet szansą do pracy w chmurach.
Źródła: