Czy warto pokazać zainteresowania w CV?
Z czym wiąże się pisanie CV? Z prezentacją doświadczenia zawodowego, kompetencji, zakresu obowiązków w poprzednich firmach, wymienieniem kursów i odbytych szkoleń i… zainteresowaniami. Można się zastanawiać, czy informacja związana z naszym hobby jest rekruterowi naprawdę potrzebna. Jak się okazuje – tak.
2016-01-25, 11:43

Wszystko, co umieścimy w swoim CV mówi o tym, kim jesteśmy. Dlatego też każdą z informacji należy przemyśleć i ocenić, czy jej wymienienie będzie dobrym pomysłem. W końcu CV jest dokumentem, który decyduje o tym, czy zostaniemy zaproszeni do dalszego etapu rekrutacji. Aplikując na daną ofertę pracy kandydaci chcą się wyróżnić swoim CV, jego formą i zawartością merytoryczną, ponieważ mają świadomość dużej konkurencji. Zainteresowania są punktem, który może ułatwić zadanie i pomóc zostać zauważonym.

Jakie hobby warto wymienić?

Na pewno takie, które naprawdę nas dotyczy i o którym moglibyśmy opowiadać całymi godzinami. Co ważne, należy pisać bardziej szczegółowo, np. kuchnia włoska czy jazda na łyżwach, aniżeli ogólnie „kuchnia” i „sport”. To samo dotyczy literatury, którą kandydaci szczególnie lubią dodawać w rubryce zainteresowań. Nie powinniśmy pisać ogólnych i pojemnych haseł – konkretny autor czy typ literatury będą wyglądać o wiele lepiej. Z pewnością dokładniejsze dane zostaną lepiej zapamiętane przez rekrutera i wzbudzą w nim ciekawość.

Kandydaci bardzo często wpisują takie zainteresowania, jak „podróże”, „kino”, „muzyka”. Nie można nazwać tego błędem, jednakże nie przyczynią się do tego, by pracodawca poznał nas lepiej i pomyślał, że jesteśmy pasjonującymi osobami. Nasze zainteresowania pokazują rekruterowi i pracodawcy, że potrafimy połączyć pracę z życiem prywatnym i znaleźć przy tym odpowiednią równowagę - podpowiada Weronika Sierant, HR Manager w firmie Smart MBC.

Do ciekawych zainteresowań z pewnością należą: hodowla motyli, planespotting, decoupage, szycie strojów historycznych, budowanie domów z zapałek czy malowanie na szkle. Jeżeli jesteś miłośnikiem nietuzinkowego zajęcia, koniecznie o tym napisz. Co więcej, dzisiaj za pomocą elektronicznego CV będziesz mógł to nawet pokazać. Dzięki temu pracodawca zobaczy Twoje prace i przekona się o tym, że potrafisz w pełni oddać się  temu, co lubisz robić.
 
Zainteresowania mogą być okazją do tego, by się wyróżnić. Ważne jest to, że mogą one pomóc Ci zaprezentować się jako dobrego przyszłego pracownika i członka zespołu. Jak to zrobić?

Jeżeli interesujesz się sportami zespołowymi, będzie to oznaczać, że lubisz pracę w zespole, dobrze czujesz się w grupie i potrafisz współpracować z innymi. Z kolei poświęcenie czasu dla pomocy ludziom, czy zwierzętom ze schroniska poświadczy o empatii i wrażliwości. Należy pamiętać o tym, by wymieniać swoje prawdziwe zainteresowania i pasje. Fałszywe kreowanie siebie jest nie w porządku i bardzo łatwo może wyjść na jaw. Jeżeli rekruter zapyta nas o szczegóły, czy konkretne okoliczności, a my nie będziemy umieli o nich opowiedzieć, natychmiast zyskamy wizerunek kłamcy. Nie trzeba dalej mówić, że wówczas nasze szanse na zdobycie wymarzonej pracy sięgną zera.

W tej rubryce nie powinny znaleźć się tzw. informacje kontrowersyjne, czyli mówiące o zajęciach zakazanych, poglądach religijnych czy politycznych. Mowa tutaj chociażby o myślistwie czy grze w pokera. Tego typu zainteresowania mogą okazać się podejrzane i zniechęcić do nas rekrutera.

Jak widać, zainteresowania w CV, choć pozornie błahe, mogą być źródłem cennych informacji i przybliżyć nas do sukcesu. Jeżeli mamy jakieś nietypowe hobby, pochwalmy się i opowiedzmy o nim na rozmowie rekrutacyjnej. Pamiętajmy o tym, że nie mogą być one wymuszone i nieprawdziwe. Nawet tutaj szybko okaże się, że kłamstwo ma krótkie nogi, a rekruter będzie zmuszony odmówić nam dalszej współpracy.

KONTAKT / AUTOR
Marta Bober
PR Manager
Smart MBC
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.