Wszystko, co umieścimy w swoim CV mówi o tym, kim jesteśmy. Dlatego też każdą z informacji należy przemyśleć i ocenić, czy jej wymienienie będzie dobrym pomysłem. W końcu CV jest dokumentem, który decyduje o tym, czy zostaniemy zaproszeni do dalszego etapu rekrutacji. Aplikując na daną ofertę pracy kandydaci chcą się wyróżnić swoim CV, jego formą i zawartością merytoryczną, ponieważ mają świadomość dużej konkurencji. Zainteresowania są punktem, który może ułatwić zadanie i pomóc zostać zauważonym.
Jakie hobby warto wymienić?
Na pewno takie, które naprawdę nas dotyczy i o którym moglibyśmy opowiadać całymi godzinami. Co ważne, należy pisać bardziej szczegółowo, np. kuchnia włoska czy jazda na łyżwach, aniżeli ogólnie „kuchnia” i „sport”. To samo dotyczy literatury, którą kandydaci szczególnie lubią dodawać w rubryce zainteresowań. Nie powinniśmy pisać ogólnych i pojemnych haseł – konkretny autor czy typ literatury będą wyglądać o wiele lepiej. Z pewnością dokładniejsze dane zostaną lepiej zapamiętane przez rekrutera i wzbudzą w nim ciekawość.
Kandydaci bardzo często wpisują takie zainteresowania, jak „podróże”, „kino”, „muzyka”. Nie można nazwać tego błędem, jednakże nie przyczynią się do tego, by pracodawca poznał nas lepiej i pomyślał, że jesteśmy pasjonującymi osobami. Nasze zainteresowania pokazują rekruterowi i pracodawcy, że potrafimy połączyć pracę z życiem prywatnym i znaleźć przy tym odpowiednią równowagę - podpowiada Weronika Sierant, HR Manager w firmie Smart MBC.
Do ciekawych zainteresowań z pewnością należą: hodowla motyli, planespotting, decoupage, szycie strojów historycznych, budowanie domów z zapałek czy malowanie na szkle. Jeżeli jesteś miłośnikiem nietuzinkowego zajęcia, koniecznie o tym napisz. Co więcej, dzisiaj za pomocą elektronicznego CV będziesz mógł to nawet pokazać. Dzięki temu pracodawca zobaczy Twoje prace i przekona się o tym, że potrafisz w pełni oddać się temu, co lubisz robić.
Zainteresowania mogą być okazją do tego, by się wyróżnić. Ważne jest to, że mogą one pomóc Ci zaprezentować się jako dobrego przyszłego pracownika i członka zespołu. Jak to zrobić?
Jeżeli interesujesz się sportami zespołowymi, będzie to oznaczać, że lubisz pracę w zespole, dobrze czujesz się w grupie i potrafisz współpracować z innymi. Z kolei poświęcenie czasu dla pomocy ludziom, czy zwierzętom ze schroniska poświadczy o empatii i wrażliwości. Należy pamiętać o tym, by wymieniać swoje prawdziwe zainteresowania i pasje. Fałszywe kreowanie siebie jest nie w porządku i bardzo łatwo może wyjść na jaw. Jeżeli rekruter zapyta nas o szczegóły, czy konkretne okoliczności, a my nie będziemy umieli o nich opowiedzieć, natychmiast zyskamy wizerunek kłamcy. Nie trzeba dalej mówić, że wówczas nasze szanse na zdobycie wymarzonej pracy sięgną zera.
W tej rubryce nie powinny znaleźć się tzw. informacje kontrowersyjne, czyli mówiące o zajęciach zakazanych, poglądach religijnych czy politycznych. Mowa tutaj chociażby o myślistwie czy grze w pokera. Tego typu zainteresowania mogą okazać się podejrzane i zniechęcić do nas rekrutera.
Jak widać, zainteresowania w CV, choć pozornie błahe, mogą być źródłem cennych informacji i przybliżyć nas do sukcesu. Jeżeli mamy jakieś nietypowe hobby, pochwalmy się i opowiedzmy o nim na rozmowie rekrutacyjnej. Pamiętajmy o tym, że nie mogą być one wymuszone i nieprawdziwe. Nawet tutaj szybko okaże się, że kłamstwo ma krótkie nogi, a rekruter będzie zmuszony odmówić nam dalszej współpracy.